Türk Hamamı

Tarihi çok eski zamanlara kadar uzanan hamamlar Osmanlı döneminde en büyük süksesini yapmış ve sonrasında her daim anılan isimler arasında girmiştir. Özel ısıtma sistemlerinin kullanıldığı ve bir kültür olarak anılan hamamların şimdilerde de çok daha fazla ilgi gördüğünü ise inkar etmek mümkün değil.

Eskiye duyulan özlemle birlikte kendini gösteren, hem kadınların hem de erkeklerin vazgeçilmezi haline gelen Türk hamamı ritüeli uzun bir süre daha etkisini koruyacak kadar güzel özelliklere sahip.

Türk Hamamı Özellikleri Nelerdir?

Giyinme ve soyunma yerleri, ısınma alanları ve kese bölümleri Türk hamamı yapısında göz çarpan detayların başında gelir. Günümüz modern hamam sisteminde bu bölümlerin yanına Sauna ve buhar odaları da eklenir. Ancak bu tamamen işletmenin tercihine bırakır.

Her zaman sıcak olan hamamlarda özel bir ısıtma sistemi kullanılır. Bu sistem sayesinde kışın en soğuk gününde bile insanların vazgeçemediği isim haline gelir. Türk hamamı içerisinde göbek taşı olarak anılan ve dillere destan olan büyük, mermer bir kısım bulunur. Geleneksel çizgileri taşımaya devam eden göbek taşları, buranın vazgeçilmez parçası olarak da adlandırılabilir.

Türk Hamamının Faydaları

Hem bedene hem de ruha iyi gelen hamam beraberinde pek çok faydayı da getirmekte. Özel ısıtma sistemi ve sıcak suyun buharı ile ısınan hamam vücut sıcaklığını artırır. Artan sıcaklığın etkisiyle birlikte serotonin ve endorfin isimli mutluluk hormonlarında artış görülür. Bu sayede kendinizi çok daha mutlu, çok daha rahatlamış hissedersiniz.

Buharla birlikte açılan gözenekler temizlenir ve cilt hava alır. Hamamın faydaları arasında ölü derinin ciltten atılması da yer alır. Sıcak suyla yumuşayan ölü deriler kese sonrasında kolayca vücudu terk eder. Kese köpük faydaları da tam burada kendini gösterir. Kan dolaşımı hızlanır, cilt yenilenir. Metabolizma hızlanır, kas ağrıları son bulur. Gevşeyen kaslar gerginliği atarak sizi de büyük bir yükten kurtarır.

Kadınların korkulu rüyası olan selülitin giderilmesi hamamda yapılan kese köpük faydaları arasında yer alır ve işlem sonucunda azalır. Bunda kan akışının hızlanmasının da büyük bir etkisi vardır. Sinüzit nedeniyle oluşan tıkanıklıklar açılır, daha rahat nefes alınır. Adeta bir detoks etkisi yaratır, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

Hamamdan Sonra Yapılması Gerekenler

Sıcaklığın ve buharın etkili olduğu bu ortamda kalınan süre boyunca vücut bol miktarda su kaybeder. Bu nedenle hamamdan sonra yapılması gerekenler listesi başında bol bol su tüketmek gelir. Vücuttaki su dengesini sağlamak ve kaybedilen sıvıyı geri almak büyük önem taşır.

Aksi takdirde yorgunluk, halsizlik ve baş ağrısı yaşanabilir. Hamamdan sonra yapılması gerekenlerden bir diğeri de dinlenmektedir. O gün içerisinde gevşeyen kasları çok yormamak ve ağır işler yapmamak gerekir. Mükemmel bir terapi sonrasında vücudunuzu nemlendirip, kendinize güzel bir bitki çayı yaparak yorgunluğunuzu atabilir, yeni güne dinlenmiş bir şekilde başlayabilirsiniz.

Call Now Button