Buhar Odası

Stres ve koşuşturmaca ile geçen bir hafta sonrasında kendinizi sıcak havanın kollarına bırakmak ister misiniz? Yorgunluğa bire bir gelen buhar odalarında sadece 10 – 15 dakika geçirerek eski formunuza kavuşabilir, tüm negatif düşüncelerden arınabilirsiniz. Şimdi ayaklarınızı uzatıp sıcak havanın sizi yavaş yavaş gevşettiğini hayal edin! İşte buhar odası içerisinde olmak bu kadar güzel ve rahatlatıcı.

Buhar Odası Nedir?

Saunaya yakın bir sisteme sahip olan buhar odası genellikle uzun bir günün sonunda yorgunluk atılan yer olarak tanımlanabilir. Spor sonrasında da sıkça tercih edilen bu odalar, vücuttaki toksit maddelerin atılmasına yardımcı olur. Atılan her toksit madde pozitif enerji olarak geri dönüş yapar. Ter yoluyla atılan zararlı maddeler sonrasında vücutta gevşeme ve rahatlama meydana gelir. Sporda yorulan kaslarınız gevşer ve geceleri bu sayede rahatça uykuya dalabilirsiniz. Buhar odası nedir sorusuna tüm bu olumlu sonuçların mimarıdır demek mümkündür.

Mermer ve seramik kaplamalardan yapılan buhar odalarında saunadaki gibi soba ve ahşap oturma alanları bulunmaz. Saunadaki sıcak hava dalgası burada kendini daha çok buhara bırakır ve ortam buğulu bir hal alır. Sauna ve buhar odasını karıştırmamak ve her ikisine özel bilgileri ayrı ayrı almak gerekir. Bu nedenle burada 15 dakikayı aşkın bir süre kalınmaması büyük bir önem taşır. Ortamdaki buhar ve yüksek nem oranı bir süre sonra rahatsız edici olmaya başlayabilir. Özellikle önemli bir rahatsızlığı olan kişilerin süreye çok daha fazla dikkat etmesi gerekir.

Buhar Odası Faydaları Nelerdir?

Buhar odasında yüksek bir nem oranında bahsedilebilir. Saunada nem oranı en fazla %10’a çıkarken burada değişiklik gösterir. Yüksek nem sayesinde vücudun terleme yoluyla attığı toksit maddeler sonucunda susuz kalması dengelenir, susuzluk yaşanmaz.

Cilt ortamdaki nemi geri çeker ve eski dengesine kavuşur. Cilt üzerindeki kurumalarında bu avantajla önüne geçilir. Rahatlayıp gevşemenizi sağlayan bu odalar, üst solunum yollarına da iyi gelir. Üst solunum yollarına iyi gelmesinin nedeni ise başrolde bulunan yüksek nem miktarıdır. Hastayken buhar odası içerisinde düzenli vakit geçirmek iyileşmeye olumlu katkı sağlar. Ancak hastalığın türüne ve seviyesine göre bir uzmana danışmakta fayda vardır.

Üst solunum yolunu açan bu odalar başka bir hastalığa aynı olumlu etkiyi yapmayabilir. Hastayken buhar odası kullanımı belirli koşullara özeldir. Gözle görülür etkileri arasında cilt gözenekleri bulunur.

Gözenekler temizlenir ve yenilenir. Bu etki sayesinde eskisinden çok daha ferah, sağlıklı ve duru bir görünüme kavuşmanız mümkün olur. Burada terleme saunaya göre daha az olacağı için buhar odası sonrasında sıcağa yakın bir duş almak yerinde olur. Bu duş sayesinde kendinizi daha temiz ve daha ferah hissedebilirsiniz.

Call Now Button